Nybagt haveejer vinder to anlægsgartnere i en uge

To anlægsgartnere i en uge er ikke det værste at vinde, når man lige har overtaget en stor, gammel villa, revet al indmaden ud og skal igang med den helt store renovering - delvis på egen hånd. Megen tid til haven er der med andre ord ikke.
"Mens vi gik og glædede os til at overtage huset, tjekkede jeg en masse hjemmesider, blandt andet dag.dk, hvor jeg meldte mig til konkurrencen," fortæller vinderen Charlotte. "Jeg har været inde på siden nogle gange siden for at tjekke, hvem der havde vundet."
Og det blev altså Charlotte selv, der vandt præmien på de to anlægsgartnere i en uge.

En smuk gammel have...

webklar huset have mod syd indeholder mange fine planterDen store københavnervilla har en smukt beplantet gammel have, der mest trænger til lidt pleje. Det er da heller ikke her, vinderen vil bruge sin præmie. Der blev alligevel brugt god tid på at snakke om de mange planter og pege ud, hvad der er hvad, da Danske Anlægsgartnere var på besøg for at høre, hvad de to anlægsgartnere skal lave.
De nybagte hus- og haveejere overvejede blandt andet, om nogle store taks skulle fældes, men der lød store protester fra fagfolkene.
"De taks har været 60 år om at gro til den højde, og skulle de købes i den størrelse, ville de vel koste 40.000 kroner," fortalte anlægsgartner Anders Matthiessen og forklarede, at taksene sagtens kan beskæres og blive flotte.

... men en sølle indkørsel

webklar indkørsel skal renoveresDet er husets noget forfaldne indkørselsparti, anlægsgartnerne skal bruge deres tid på. Villaen har en lang smal indkørsel på nordsiden - så smal at kun en meget lille bil kan køre ind til garagen i bunden. Indkørslen vil nok heller ikke blive brugt til biler, men vinderne vil gerne kunne køre en båd ind.
Langs huset og i skel mod nord er der en sund vedbend, som med fordel kan benyttes som smuk afgrænsning af en indkørselsbelægning. Desuden står der et par pæne taks som delvis afskærmning mod vejen. Disse kan suppleres med et par taks mere som afgrænsning mod en lille gårdhave i bunden af indkørslen, hvor der kan blive en lille hyggelig plads med morgensol.

Prikken over i'et
Nu forestår nogle måneder med ombygning og masser af tranport og skidt gennem indkørslen. Så selv om det naturligvis kribler i vinderne for at få lavet et smuk indgangsparti, skal dette anlægsarbejde være det sidste, der bliver lavet. Planen er, at arbejdet skal i gang til august, hvor dag.dk følger projektet.

Du har også chancen for at vinde

Tag vores test 'Kender du din havetype?' og deltag i konkurrencen om at vinde planter for 10.000 kroner samt gode råd fra en anlægsgartner.

Tag testen


 
Danske Anlægsgartnere   -   Sankt Knuds Vej 25   -   DK-1903 Frederiksberg C   -   +45 33 86 08 60   -   info@dag.dk   -   Medlemslogin